cLapa.syTes.neT
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

cLapa.syTes.neT

Bine ai venit:D
 
AcasaHomeUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bancuri Cu Moldoveni

In jos 
AutorMesaj
Synck
Junior 3
Junior 3



Numarul mesajelor : 110
Varsta : 33
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/05/2008

Bancuri Cu Moldoveni Empty
MesajSubiect: Bancuri Cu Moldoveni   Bancuri Cu Moldoveni Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 12:12 am

Un oltean se duce-n vizită la un prieten din Moldova. Ies ei la o bere și stînd la masă văd doi muncitori: unul săpa un șanț cam de 40 cm lățime și 60 cm adîncime; la cîțiva metri în spatele lui, celălalt astupa groapa... Olteanul nu se poate abține și-i întreabă pe cei doi care-i treaba. Unul din ei răspunde:
- Dom'le, în mod normal. echipa noastră e formată din 3 oameni: unul sapă groapa, altul pune cablul, iar cel de-al treilea o astupă, numai că ăla de punea cablu' este în concediu...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doi ciobani moldoveni intră cu un cîine într-un magazin din Suceava.
- Animalele nu au voie în magazin, zice vînzătorul.
- Bre, Gheorghe, atunci eu și Lăbuș te așteptăm afară.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10. Moldoveanul sosește cu întîrziere la împărțirea darurilor, iar Dumnezeu îi spune amărît:
- Îmi pare rău de tine, nu mi-a mai rămas decît frumusețea și prostia, fiule, ce să-ți fac? Alege-ți.
- Apoi, Doamne, frumusețea-i trecătoare…


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ștefan cel Mare îi strînge pe oșteni înainte de bătălia de la Podul Înalt și le spune:
- Bă, nenorociților, să nu dea dracu' să vă-mbătați în seara asta ca porcii și să nu fiți mîine la 8 pe cîmpul de bătaie, să ne facem de căcat față de oamenii ăia…


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sus In jos
 
Bancuri Cu Moldoveni
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
cLapa.syTes.neT :: .::Diverse::.-
Mergi direct la: